Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antilopa skákavá

20. 1. 2007

   Najdeme ji na savanách a polopouštích jižní a jihozápadní Afriky, hlavně v zemích Namibie, Botswany, Angoly a JAR.Obrazek

   Antilopa skákavá neboli springbok je ladné a rychlé zvíře. Rohy mají obě pohlaví, ale u samic jsou menší a slabší. Srst je krátká a zbarvení je světle pískové až po rezavě hnědou s tmavě hnědým až černým pruhem přes boky. Břicho a vnitřní strany nohou jsou bílé. Na hřbetě má kožní záhyb, který při vzrušení rozevře. Hlava je bílá s tmavým pruhem od rohů po čenich..

   Antilopa skákavá je velice společenské zvíře. Jak už z názvu vyplývá umí velmi dobře skákat a je známa díky svým skokům, při kterých vyskočí jakoby strnule všema čtyřma nohama najednou do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do kočičího hřbetu a přitom se jí na hřbetě rozevře a zvýrazní bílý pruh od kořene ocasu doprostřed hřbetu, kterým ostatním antilopám dává najevo, že je něco v nepořádku. Někdy ovšem skáče z pouhého rozrušení nebo radosti. Obecně to slouží jako varovný signál. Tyto skoky jsou až 3.5 m vysoko. Jako potrava ji slouží různé druhy trav a rostlinstva.

   Springbok se páří během období sucha. Porody jsou většinou v říjnu a listopadu, kdy přichází období dešťů.Březost je přibližně 5-6 měsíců a samice mají mláďata zhruba každé 2 roky.

   ObrazekAntilopa skákavá je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení.. století tvořily tyto antilopy stáda o milionových počtech zvířat, dnes tvoří stáda o maximálním počtu 1500 Obrazekkusů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(Fénix, 13. 7. 2008 21:59)

Chtělo by to sem dát víc zvířat, jinak je to dobrý.