Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gepard

28. 9. 2008

Gepard štíhlý je kočkovitá šelma, proslulá jako nejrychlejší suchozemské zvíře. Na krátké vzdálenosti může běžet rychlostí přes 110 km/h. Váží většinou kolem 40 kg a délka jeho těla se pohybuje od 110-150 cm ( plus 65- 90 cm s ocasem). Kohoutková vyška je 76- 80cm. Samci jsou větší než samice.

Gepard  se v mnoha ohledech liší od typického tělesného schématu kočkovité šelmy, některými znaky připomíná spíše psovité. Má poměrně malou, kulatou hlavu a dlouhé končetiny i ocas. Stavbou těla se podobá chrtům.Gepardi jsou mezi kočkami jedineční tím, že kořist štvou, což je znak jinak spíše typický pro psovité. Jsou aktivní ve dne, aby se vyhnuli jiným, silnějším šelmám. Známým faktem je, že na rozdíl od většiny kočkovitých šelem nemá úplně zatažitelné drápy. Obrazek

Srst je zlatohnědá, tváře a břicho bílé. Gepardí kresba se zkládá z černých skvrn, čímž se liší od levharta, jehož kresba je tvořena černými rozetami. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě - proto je někdy zoology nazýván „kočka, která pláče.“ Koťata jsou zbarvena nenápadně, zato mají dlouhou světlou hřívu, kterou během dospívání ztrácí.

Původní areál geparda zahrnoval Afriku, Arabský poloostrov, Blízský východ a Indii. V současnosti se vyskytují především ve střední, západní a jižní Africe. V Asii již téměř nežijí, gepard středoasijský je s největší pravděpodobností vyhuben, gepard indický je kriticky ohrožený. Malá populace (max. 200 jedinců) snad ještě přežívá v nedostupných oblastech Pákistánu. Největší populace gepardů žije v Namibiii, 2000-3000 jedinců.

Gepardi jsou stvořeni pro rychlý běh. Mají neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu slouží jako pružina. Gepard se při běhu prakticky nedotýká země, pohybuje se až 7 m dlouhými skoky. Drápy mu slouží jako hřeby treter, společně s hrubými chlupy na chodidlech mu umožňují co nejlepší odraz. Ocas při běhu slouží jako kormidlo a umožňuje manévrování i při vysoké rychlosti.

Gepardi kořist vyhledávají zrakem. Potom se snaží se připlížit co nejblíže, teprve pak rychle vyrazí. Běh je totiž velice vyčerpávající, gepard se přehřívá a rychle se unavuje.  Pokud kořist do 10-20 sekund nedostihne, lov vzdává. Přesto je gepard nejúspěšnější samotářský lovec, až 70% jeho loveckých pokusů končí úspěchem.

Gepard loví převážně malé kopytníky, jako je gazela Thompsonova, gazela Grantova nebo impala. Příležitostně uloví i zajíce. Po zabití kořisti dlouho odpočívá, teprve pak se snaží zkonzumovat najednou co nejvíce masa. O kořist často přichází, lvi nebo hyeny ho snadno odeženou. Proto se gepard ke své dřívejší kořisti už nikdy nevrací.Obrazek

Gepardi se mohou pářit celoročně, k námluvám ale dochází především v období dešťů. Samice je březí 90-98 dní, poté v hnízdě z trávy vrhne 1 až 3 koťata. Mortalita je velmi vysoká, hlavně protože se často stávají obětí lvů, hyen nebo paviánů. Matka proto koťata často přenáší z místa na místo. Přesto ale do jednoho roku věku přežije jen 5% mláďat. Matka je odstaví ve 4 měsících věku, mláďata s matkou zůstávají až do roku a půl  a učí se lovit. Pohlavně dospívají ve třech letech, v přírodě se gepardi dožívají stáří až 12 let, v zajetí pak 20 let.

Gepardi se velmi snadno ochočí a cvičí. Už ve starém Egyptě a Indii byli cvičeni k lovu gazel. Přesto není domestikovaným zvířetem, protože v zajetí se rozmnožuje jen vzácně a většina ochočených gepardů pochází z volné přírody. Gepard je jediná velká kočkovitá šelma, o které nemáme žádné zprávy, že by kdy napadla člověka.ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no toto

(JANA janáková, 7. 5. 2015 21:29)

napište tam něco zajímavého jo

Super

(Eliška, 15. 5. 2014 18:25)

Skvělý ve škole máme na projektový den udělat program pro první stupeň a tohle mi moc pomohlo. :D
A ne jen gepard

Jééé

(Veronika, 19. 12. 2011 17:45)

Máte strašně krásné obrázky,moc se mi to líbí!!!!! :-)

Re: Jééé

(mkl, 15. 2. 2013 17:32)

krávo

gepart

(Anna, 30. 8. 2012 20:36)

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjéééééééééééééééé jo to je von

fnf

(onndra, 28. 6. 2012 14:22)

to je hruza

Díky(Pangi, 12. 5. 2011 15:39

(Kuba, 12. 5. 2011 15:39)

Díky měl sem referát na zemák a dostal sem jedničku

díky

(aja, 10. 6. 2009 19:57)

díky pomohlo mi to do zemáku =)