Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ježura australská

12. 1. 2007

   Je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Ježura australská je pokryta kožešinou, na hřbetě tmavohnědou a na břiše světlehnědou, a ostny.

   Jediným prostředkem ježury k chytání kořisti je její jazyk, který se může vysunout ven z ústního otvoru až na délku 180 mm. Jazyk je lepkavý díky přítomnosti slin bohatých na glykoproteiny, kterými je z obou stran pokrýván při jeho neustálém pohybu do čenichu. Pomocí jazyku tak ježura chytá mravence a termity, kteří se na něj lepí.

   ObrazekNarozdíl od ostatních savců se, podobně jako ptakopysk, líhne z vajíček, velkých asi jako lískový oříšek. Březost trvá mezi 21 až 28 dny, během této doby samice vyhrabává noru pro mládě, která je asi 1 metr dlouhá. Následně je jedno hladké a kožnaté vejce průměru 13 – 17 mm vloženo přímo do malého, ke hlavě otvorem otočeného vaku na jejím břiše. Mláďata jsou kolem 1,5 cm dlouhá a váží mezi 0,3 a 0,4 gramy. Po vylíhnutí se mláďatům říká pinčlové. Mláďata se živí mateřským mlékem.

   Ježury jsou dlouhé 40 – 45 cm, jejich čenich má délku 75 mm, mají zavalité tělo a váží zhruba od dvou do pěti kilogramů. Krk není zjevně viditelný, a tak je vytvořen dojem plynulého přechodu těla v hlavu. Po straně hlavy se nachází ušní otvory bez ušních boltců. Malé oči má umístěné po stranách u kořene klínovitého čenichu. Na konci čenichu jsou umístěny nosní a ústní otvory. Tělo ježury je s výjimkou spodní strany, obličejové části a končetin pokryto až 50 mm dlouhými krémovými ostny, což jsou vlastně přeměněné chlupy s převážným obsahem keratinu. Izolaci ji poskytuje kožich mezi ostny, který mění barvu od rudé až po tmavě hnědou, krátký ocas je také pokryt ostny a chlupy. Ježuří samci mají na zadní noze dutý osten, který však postrádá jed. Končetiny ježury jsou přizpůsobeny rychlému hrabání, jsou krátké a mají silné drápy. Ty jsou podlouhlé a stočené do oblouku, čímž umožňují čištění srsti mezi ostny. Jako všichni ptakořitní má jediný tělní vývod pro exkrementy, moč a vajíčka, který se nazývá kloaka. ObrazekObrazek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nooo

(???, 30. 10. 2008 9:14)

Vypadá to jako kříženec ježka,skunka a krtka

ježura australská

( Mirek Husár, 18. 8. 2008 16:41)

Moc mě zajímá ježura australská chtěl bych abyste my poslaly fotografii všechno co znáte o ježuře australské prosím.email
www.ludmilah@.cz

Super

(Petra a Tereza, 30. 4. 2008 13:04)

To je hezký žvížátko!!!!!!

xxxxx

(ffkcnhdm,,,, 20. 11. 2007 16:37)

aspon mam ukol do zemaku

DDD

(áca, 15. 9. 2007 14:11)

Vypadá sice jak krtoježek ale je super!!