Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to tingatinga

15. 3. 2007

Tingatinga je výtvarný styl nesoucí jméno svého prvního představitele, zakladatele Edwarda Saida Tingatinga (1937-1972). Narodil se v Mozambiku, ale jeho styl je častěji spojován s Tanzanií – zemí, ve které později žil a tvořil.

Tingatinga se zpočátku malbě věnoval pouze ve svém volném čase. Jeho malby zaujaly a začal být vyhledáván a najímán na zkrášlení zdí domů bohatých spoluobčanů a firem. Jeho umění se tak dostávalo stále větší pozornosti a proslulosti. Časem začal učit zejména své příbuzné technice malby. To byl zrod fenoménu Tingatinga, který se poprvé viditelně představil na zdech ve městě Dar es Salaam. Nešťastnou náhodou byl Edward Tingatinga zastřelen. Jeho žáci naučili malovat další umělce ve stylu Tingatinga a utvořili sdružení umělců.

Umělci tvoří svá díla přímo na ulicích a ve společném domě v Dar es Salaamu. Původně malovali na masonitové desky, dnes malují převážně na plátna. Malování na plátno je v Africe poměrně novou záležitostí a je spojováno právě s Edwardem S. Tingatingou. Obrazy jsou vystavovány na ulici přímo před dílnou, kde si je mohou případní zájemci koupit.

 Obrazek zdroj:www.afrum.org

 

Náhledy fotografií ze složky Obrazy tingatinga

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hiummmm irrrrblé

(jan veringr, 15. 3. 2011 14:24)

zajímavé ale nelíbí

hodnocení

(evka, 20. 11. 2010 18:10)

no docela blog ujde trošku by to chtělo oživit xD :-)

pomuzu

(petr, 6. 1. 2010 17:22)

co potřebuýješ na jaki strance a kdyštak vam prismeju prachio na to jídlo a oblečení

pomozte

(anca, 14. 7. 2007 14:09)

prosím pomozte mi tingatinga rozšířit i na jiné stránky, aby se co nejvíce lidí o tomto umění dozvědělo a popřípadě si i nějaký ten obrázek koupilo :), malíří těchto obrazů jsou chudí a za každý prodaný obrázek dostanou něco pod 1000 korun což jim zajistí dostatek jídla a nové oblečení na docela dlouhou dobu